Araç Değer Kaybı Hesaplama

Kazaya uğrayan araçta meydana gelen araç değer kaybı hesaplama işlemi için kanuni olarak birtakım şartlar çerçevesinde talepte bulunabilirsiniz.

Değer Kaybı Hesaplama

İki aracın çarpışması suretiyle meydana gelen bir kazada aracınız 2. el piyasasında değer kaybı yaşayacaktır. Aracınızın uğradığı değer kaybını telafi edebilmeniz için değer kaybı hesaplama işlemini yaptırmanız gerekmektedir. Aracınızın kaybettiği değere bağlı olarak kusurlu olan tarafın sigorta şirketinden değer kaybı talebinde bulunabilirsiniz. Değer kaybı talebinde bulunabilmeniz için bazı şartlar gerekmektedir. Değer kaybının kusurlu olan tarafın sigorta şirketinden alınabilmesi için değer kaybı hesaplama işlemi

 • Ekspertiz
 • Bilirkişi kurumuna

tarafından yapılabilir. Kazanın ardından değer kaybı talebinizi içeren bir dilekçe ve dosya ile kusurlu tarafın sigorta şirketine başvurduğunuzda ret cevabı alırsanız ya da dilekçenize cevap verilmezse Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvuruda bulunma hakkına sahipsiniz. Fakat araç değer kaybının tazmini için dava açma yolunu da kullanabilirsiniz.

Araç Değer Kaybı Hesaplama

Bütün bunları yapmadan önce işini iyi yapan, dürüst bir ekspertize başvurarak aracınızın ikinci el piyasasında ne kadar değer kaybettiğini öğrenmelisiniz. Dava açtıysanız eğer, Asliye Hukuk ve Asliye Ticaret mahkemeleri bilirkişi atayıp değer kaybı hesaplama talebinde bulunabilir.

Değer kaybı hesaplanırken en önemli durum, kazada kusurunuzun olmaması ya da karşı tarafa göre daha az kusurlu olmanızdır. Çünkü değer kaybı hesaplama işlemi bu kritere bağlı olarak yapılır. Yani kazada izin kusurunuz varsa bu da hesaplamada dikkate alınır ve aracın uğradığı değer kaybından düşülür.

Araç Değer Kaybı Hesaplama

Araç Değer Kaybı Hesaplama

Bundan başka aracınızın daha önce kaza yapmamış, onarım ve tadilat işlemi geçirmemiş olması da gerekir. Bu da değer kaybı hesaplaması için önemli bir başka kriterdir. Araç değer kaybı hesaplamada aracın hasar geçmişinin dışında,

 • Aracın üretildiği tarih
 • Aracın piyasadaki tercih durumu
 • Aracın marka ve modeli
 • Aracın km’si
 • Aracın yedek parçalarına ulaşım
 • Hasarın niteliği ve boyutu
 • Kazadan sonra işlem gören parça sayısı
 • Boya tadilatı
 • Aracın trafiğe çıkış tarihi
 • Aracın pazar değeri

diğer parametreler arasındadır. Değer kaybı hesaplama motoru: (değer kaybı hesaplama xls)

Bütün bu değişkenler çerçevesinde aracınızın araç değer kaybı hesaplama işlemini yaptırıp kusurlu olan tarafın sigortasından ya talep dilekçesi yazmak suretiyle ya Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvurarak ya da Asliye Hukuk ve Asliye Ticaret mahkemelerine dava açarak talep etmeniz mümkün.

Değer Kaybı Tahsili Öndül Avukatlık Bürosu

Bireysel başvuru yaptığınızda sigorta şirketi farklı sebeplere bağlı olarak aracınızın değer kaybını tazmin etmeyebilir. Öndül Avukatlık Bürosu, araç değer kaybı başvurunuzu takip edip aracınızın uğradığı değer kaybını tahsil etmek edebilmek için tüm şartları yerine getiriyor. Araç değer kaybı ile ilgili detaylı bilgi almak için bize başvurabilirsiniz.