Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Aracınız, geçirdiğiniz bir kaza neticesinde hasar görmüş olabilir; böyle bir durumla karşılaştıysanız Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır sorusu sizin için önemlidir. Çünkü meydana gelen kaza aracınızın ikinci el alış ve satış değerini azaltır. Dolayısıyla aracın sahibi olarak siz de maddi bir kayba uğrar, aracınızı 2. el piyasasında istediğiniz fiyat ile satamayabilirsiniz.

Aracınız bir kazaya karıştıysa ve siz kusurlu olan taraf değilseniz aracınızın değer kaybını kusurlu tarafın sigorta şirketinden tazmin etme hakkına sahipsiniz. Bunun için birtakım prosedürler gerekmektedir, bu prosedürleri yerine getirdiğiniz takdirde aracınızın değer kaybını rahatlıkla tazmin edebilirsiniz.

Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Araç değer kaybı nasıl alınır?” sorusunun yanıtı oldukça basittir. Emsal kararlar ışığında gözetilen şartları karşılamanız ve birtakım belgeleri tedarik etmeniz durumunda aracınızın kaybettiği değeri kusurlu tarafın sigorta şirketine karşılatabilirsiniz. Gerekli evrakları dosyanıza ekleyerek başvurunuzu yapmak ilk adımı oluşturur.

Aracınız, kaza ve elinizdeki evraklarla ilgili detayları Öndül Avukatlık Bürosuna iletmeniz durumunda tüm işlemler adınıza yürütülerek değer kaybınız hesabınıza aktarılmaktadır. Alanında uzman avukatlarımız kanuni hakları olan takip yetkisini kullanarak olası ret cevabına karşı haklarınızı savunmaktadır.

Sigortadan Araç Değer Kaybı Talebi Şartları

Bunun için aşağıdaki belgelere ihtiyaç bulunmaktadır:

  • Aracın değer kaybını ispatlayan fotoğraflar. Bu fotoğraflar aracın hasar gören parçalarını her açıdan göstermelidir.
  • Kaza ve hasar tespit tutanağı. Tutanak; kazanın oluş şeklini, kimin kusurlu olduğunu gösteren çok önemli bir belgedir.
  • Ekspertiz raporu. Aracınızın hasarının hangi boyutta olduğunu gösteren ekspertiz raporu, duruma netlik kazandırır.
  • Aracın hasarını yaptırdığınıza dair fatura da ne kadar masraf yaptığınızı ortaya koyar.
  • Aracın ruhsatı. Bu tip taleplerde ve davalarda ruhsat istenir.

Bu belgeleri tedarik etmeniz durumunda kusurlu tarafın sigorta şirketinden araç değer kaybının telafisini isteyebilirsiniz.

Araç Değer Kaybını Kim Öder?

Kusurlu tarafın sigorta şirketi kanuni olarak zararı ve değer kaybını karşılamak zorundadır. Aracınızın değer kaybı, sizin kusurunuz varsa bu oran da hesaba katılarak karşılanır. Ancak araç değer kaybı başvurusu yapmanız için aracınızın hasar gören parçasının daha önce herhangi bir tamirat ve onarım işlemi görmemiş olması lazımdır.

Araç Değer Kaybı Bilgilendirme

Araç Değer Kaybı Yaş Sınırı

Araç Değer Kaybı Yaş Sınırı

Araç Değer Kaybı Yaş Sınırı

Araç değer kaybı yaş sınırı ile ilgili bir sınırlama bulunmamaktadır. Eğer kusurlu tarafın sigorta şirketi araç değer kaybı başvurusunu reddederse Sigorta Tahkim Komisyonu’na ya da yetkili mahkemelere başvurabilirsiniz. Asliye Hukuk ve Asliye Ticaret mahkemeleri 2 senelik zamanaşımı süresi içerisinde davalarınıza üstlenir. Kusurlu tarafın zorunlu trafik sigorta poliçesi olmaması durumunda şahsın kendisi araç değer kaybını karşılama konusunda hukuki sorumluluğa sahiptir.

  • Araç değer kaybı sorgulama
  • Araç değer kaybını trafik sigortası karşılar mı?
  • Değer Kaybı Talep Beyanı
  • Araç değer kaybı başvurusu nasıl yapılır?

gibi tüm sorularınızla ilgili detaylar için telefon numaralarımızdan Öndül Avukatlık Bürosuna ulaşabilirsiniz. Gerekli incelemenin ardından, tahsil edebileceğiniz değer kaybı ve sürece ilişkin sizleri bilgilendirmekteyiz.