Araç Değer Kaybını Kim Öder?

Araç değer kaybını kim öder, talep şartları nelerdir, yaş sınırı var mıdır, trafik sigortası zararı karşılar mı? Tüm bu soruların cevaplarını yazımızda bir araya getiriyoruz.

Kaza sonucunda hasar gören araç değer kaybına uğrar ve buna araç değer kaybı denir. Kaza geçirerek hasar görmüş bir araç, birtakım tamirat işlemlerinden geçer ve ikinci el piyasasında değer kaybına uğrar. Ayrıca aracın kayıtlarda kaza geçirdiği yazılır, bu yüzden de araç ikinci el piyasasında daha düşük bir değerle satılır.

Araç değer kaybı ile alakalı olarak kanunlarda net bir açıklama olmasa da Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası kapsamında sigortacı, kazada kusurlu olan aracın sahibinin sorumluluklarına ortaktır.  Ayrıca Türk Ticaret Kanunu’nun 1409. ve Karayolları Trafik Kanunu’nun 85. maddesi bağlamında trafik kazasında hatalı tarafın trafik sigorta şirketi kazada meydana gelen hasarı ve zarar gören aracın değer kaybını karşılamak zorundadır.

Kazanılan Araç Değer Kaybını Kim Öder?

Araç değer kaybını kasko öder mi? Bütün bu açıklamaları ışığında, kazada kusurlu bulunan tarafın trafik sigortası karşı tarafın araç değer kaybını telafi etmek zorundadır. Dolayısıyla araç değer kaybını trafik sigortası karşılar mı sorusunun cevabı evettir. Kasko poliçesinde böyle bir madde varsa kasko şirketi de araç değer kaybını karşılayabilir, eğer böyle bir madde yoksa karşılamak zorunda değildir. Kusurlu tarafın aracı da değer kaybına uğrar ve bundan da kendi kasko şirketi sorumludur.

Araç Değer Kaybı Davası Görevli Mahkeme

Kazada zarar gören taraf, karşı tarafın trafik sigortasından değer kaybını tazmin edebilir. Ekspertiz raporu aldıktan sonra aracının uğradığı değer kaybını belirleyen taraf, değer kaybı için talep başvurusu yapar veya Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvuruda bulunur. Fakat isterse araç değer kaybı davası da açabilir. Bunun için Asliye Hukuk ve Asliye Ticaret mahkemeleri yetkilidir.

Araç Değer Kaybı Başvuru Dilekçesi Örneği

Araç Değer Kaybını Kim Öder

Araç Değer Kaybını Kim Öder

Araç Değer Kaybı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Araç değer kaybı davası için zarar gören taraf, ekspertiz ve bilirkişi raporu almak suretiyle dava açabilir. Bu noktada, hasarının tamamının karşılanması için hiçbir kusurunun bulunmaması gerekmektedir. Eğer kazada %10 da olsa herhangi bir kusuru varsa hasarının tamamı için dava açamaz. Kusurlu olmadığı kadarı için mahkemelere başvuruda bulunabilir. Araç değer kaybı nasıl alınır yazımızdan detaylarını öğrenebilirsiniz.

Araç Değer Kaybı Talebi Şartları

Talep şartları arasında ilk kural kusurlu kişinin karşı taraf olması ve hasarınızın onun sigortasından karşılanmış olmasıdır. Bir önemli ayrıntıyı da belirtmek gerekir: Araç değer kaybı davası için başvuruda bulunan tarafın aracının hasar gören parçaları daha önce hasar görmemiş, onarım ve değişim geçirmemiş olması lazımdır. Ayrıca daha önce araçta herhangi bir hasar kaydının da bulunmaması gerekir. Eğer aracınız daha önce bir değer kaybına uğradıysa Yargıtay kararlarına göre reddedilir.

Araç Değer Kaybı Yaş Sınırı bulunmamaktadır. Eğer aracınız herhangi bir kazaya uğradıysa 2 yıllık bir zamanaşımı süresinin bulunduğunu unutmamanız lazım. 10 yıl içerisinde ilgili mahkemelere dava açabilirsiniz. Araç Değer Kaybı Sorgulama için Öndül Avukatlık Bürosuna başvurabilir, web sitemizdeki iletişim formlarından sorularınızı yöneltebilirsiniz. Sonuç olarak araç değer kaybını kim öder sorusunun cevabı, kazada kusurlu olan tarafın sigorta şirketidir.