Araç Hasar Sorgulama

İkinci el araç satın alacaksanız ya da sizin aracınızı bir başkası satın almak istiyorsa araç hasar sorgulama işlemini yaparak aracın kaybettiği değerin öğrenilmesi mümkündür. Araç hasar sorgulama işlemini yapmanız, satın alacağınız aracın uğradığı araç değer kaybının ne kadar olduğunu bilmeniz açısından önemlidir. Böylece aracın ne kadarlık bir maddi hasara uğradığını, bunun trafik sigortası ya da kasko tarafından karşılanıp karşılanmadığını, hasarın yetkili servise mi özel servise mi yaptırıldığını öğrenmiş olursunuz.

Araç Hasar Sorgulama İşlemi

Araç hasar sorgulama ile aracın geçmişini, hangi parçalarının işlem gördüğünü TRAMER kaydı ile rahatça öğrenirsiniz. Bunun için elbette birtakım yollar vardır. Araç sizinse ve aracınızın hasar kaydını sorgulamak istiyorsanız bunu kendi şifrenizle e-devlet üzerinden pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Ancak e-devlet üzerinden size ait olmayan bir aracın sorgulamasını yapmanız imkansız.

Satın almak istediğiniz aracın araç hasar sorgulamasını ise TRAMER sistemi ya da Sigorta Bilgi Merkezi’nin sunduğu hizmet aracılığı ile yapabilirsiniz. Sigorta Bilgi Merkezi’nin internet sitesine girdiğiniz vakit 4 TL ücret mukabilinde satın almak istediğiniz aracın kaza geçmişini hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bundan başka ikinci bir 4 TL ödemek suretiyle aynı aracın

  • hasar geçmişini,
  • değişen parçalarını,
  • hasarı karşılayan şirketin hangisi olduğunu,
  • kaza esnasında tutulan tutanağı,
  • yaralanma ve ölüm ayrıntılarını

öğrenebilirsiniz. Bu hizmetler aracılığı ile araç hasar sorgulama oldukça kolay bir şekilde yapılmaktadır.

Araç Hasar Sorgulama İşlemi

Araç Hasarını Sorgulama

Cep Telefonu ile Araç Hasar Sorgulama

TRAMER kayıtlarından yararlanarak satın almak istediğiniz aracın hasar kaydını görmek için cep telefonunuz ile araç hasar sorgulama yapmanız gerekecektir. Cep telefonunuzun kısa mesaj (SMS) kısmına girerek sorgulama yapacağınız aracın şasi numarasını ya da plaka bilgilerini boşluk bırakmadan yazarak 5664’e yollamalısınız. Böylece aracın 2003’ten sonraki kaza kayıtlarına ulaşmanız olanaklı. Bu hizmetten 7 TL karşılığında yararlanıyorsunuz. Bunun dışında farklı bilgilere de ulaşabilirsiniz:

  • Cep telefonunuzun kısa mesaj (SMS) kısmına DETAY yazıp boşluk bırakarak satın almayı düşündüğünüz aracın plakasını ya da şasi numarasını ekleyip 5664’e yolladığınızda marka, model, plaka değişimi, kayıtlı olduğu iller, araç türündeki değişimler, son sahibinde kalma süresi, kasko bilgisi, trafiğe çıkış bilgilerine ulaşabilirsiniz.
  • Cep telefonunuzun kısa mesaj (SMS) kısmına PARCA yazıp boşluk bırakarak satın almayı düşündüğünüz aracın plakasını ya da şasi numarasını girip 5664’e yolladığınızda aracın değişen bir parçasının olup olmadığını öğrenebilirsiniz.
  • Cep telefonunuzun kısa mesaj (SMS) kısmına TUTANAK yazıp boşluk bırakarak satın almayı düşündüğünüz aracın plakasını ya da şasi numarasını girip 5664’e yolladığınızda aracın dahil olduğu kazada tutulan kaza tespit tutanağına ulaşabilirsiniz.
  • Cep telefonunuzun kısa mesaj (SMS) kısmına KASKO ya da TRAFİK yazıp boşluk bırakarak satın almayı düşündüğünüz aracın plakasını ya da şasi numarasını girip 5664’ yolladığınızda aracın poliçe bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Araç Değer Kaybı Hesaplama ve diğer sorularınız için Öndül Avukatlık Bürosunu arayabilirsiniz.