Değer Kaybı Davası

Araç değer kaybı davası nedir, değer kaybını karşılaması için hangi koşullarda nereye başvuru yapmanız gerekir?  Başınızdan geçen bir kazadan sonra aracınız değer kaybı yaşayabilir; birtakım tadilat, tamirat ve onarım işleminden geçmesi gerekebilir. Bütün bunlar kayda geçer ve aracınızın 2. el piyasasındaki değeri düşer. Dolayısıyla aracınız daha düşük bir değerle satılır, bu da sizin aleyhinize olur.

Kanunlar, değer kaybı yaşayan aracın haklarını koruyor. Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası değer kabını karşılamak zorundadır. Türk Ticaret Kanunu’nun 1409. maddesi ile Karayolları Trafik Kanunu’nun 85. maddesi zincirleme olarak hatalı tarafın sigorta şirketinin kaza esnasında meydana gelen zarar ve hasardan sorumlu tutar. Bu bağlamda kusurlu tarafın sigorta şirketi meydana gelen değer kaybını karşılama sorumluluğuna sahiptir.

Değer Kaybı Davası Nedir?

Kusurlu tarafın trafik poliçesini kesen sigorta şirketi zararı telafi eder, ancak kasko şirketi, poliçeye özel bir madde eklenmediyse bu zararı karşılamak zorunda değildir. Durum böyle olsa da çeşitli gerekçelerle değer kaybının çeşitli nedenlerle karşılanmadığı, dolayısıyla zarar gören tarafın Asliye Hukuk ve Asliye Ticaret mahkemeleri aracılığıyla dava açmak zorunda kaldığı da olur.

Değer Kaybı Davası

Değer Kaybı Davası

Değer kaybı dava sürecinden önce sigorta şirketi ve Sigorta Tahkim Komisyonu’na talep dilekçesi ile başvuruda bulunabilirsiniz. Eğer olumlu yanıt almaz iseniz değer kaybını tahsil etme (bknz değer kaybı şartları)hakkı kazanırsınız. Bunun için de birtakım koşulları sağlamanız gerekmektedir. Bu koşullar aşağıdaki gibidir:

  • Aracınızın daha önce kaza geçirmemiş olması
  • Kazada zarar gören daha önce hasar görmemiş, tamirat ve tadilat geçirmemiş olması

durumunda değer kayıp davası açarak değer kaybı tazmini isteyebilirsiniz. Bunun için 2 yıllık zamanaşımı süresi bulunuyor. Aracınızın kaybettiği değerin tamamını tazminini isteyebilmeniz için kazada hiçbir kusurunuzun olmaması gerekir. Karşı tarafın kusuruyla orantılı olarak değer kaybı talep edilebilmekte. Önemli olan karşı tarafta yüzde elli de olsa kusur olmasıdır.

Araç Değer Kaybı Davası Nasıl Açılır?

Değer kaybı davası açabilmeniz için öncelikle ekspertiz ve bilirkişi raporuna ihtiyacınız vardır. Alacağınız rapor, yukarıdaki parametrelerin ışığında yazılır. Aracınızın uğradığı değer kaybı, sizin kusurunuz olup olmamasına göre belirlenir.

Değer kaybı davası için birtakım belgeler gerekmektedir:

  • Kaza tutanağı
  • Hasar tespit tutanağı
  • Kaza sonrasında zarar gören aracın hasarını her açıdan gösteren fotoğraf
  • Ekspertiz raporu
  • Ruhsat

Aracınız bir kazaya karıştıysa ve kusurlu olan taraf değilseniz değer kaybı başvurusu ile aracınızın hasarını tazmin edebilirsiniz. Değer Kaybı Hesaplama Nasıl Yapılır? bilgi almak için blog yazımızı okuyabilirsiniz. Araç değer kaybı talebi şartlarını karşılayıp karşılamadığınız hakkında detaylı bilgi için Öndül Avukatlık Bürosunu arayabilirsiniz.