Değer Kaybı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Değer kaybı hesaplama nasıl yapılır, araç değer kaybı başvuru şartları nelerdir gibi merak ettiğiniz konuları yazımızda bulabilirsiniz. Aracınız hasarlı bir kazaya karıştıysa ve bu kazada kusur karşı tarafta ise değer kaybı talebinde bulunabilirsiniz. Aracınız için değer kaybı talebinde bulunmak kanunların size tanıdığı bir haktır. Ancak bu hakkınızı kullanabilmeniz için de birtakım şartlar bulunmaktadır.

Değer Kaybı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Aracınız bir kazada hasara uğradıysa ister istemez ikinci el piyasasında değer kaybı yaşayacaktır ve bunun için de değer kaybı hesaplama işlemi yapılmalıdır. Alınıp satılırken kayıtlarda bulunan hasar durumuna göre aracınızın değeri düşecektir. Bununla ilgili olarak kusurlu tarafın sigorta şirketinden aracınızın değer kaybının tazminini isteyebilirsiniz.

Böyle bir talepte bulunabilmeniz için birtakım şartlar gerekmektedir. Bu şartlar çerçevesinde değer kaybı talebinde bulunabilirsiniz ki buna göre değer kaybı hesaplama işlemi yapılır. Değer kaybı tazmini için Karşı tarafın kusuruyla orantılı olarak değer kaybı talep edilebilmekte. Önemli olan karşı tarafta yüzde elli de olsa kusur olmasıdır. Değer kaybı hesaplama işlemini,

  • Ekspertize
  • Bilirkişi kurumuna

yaptırabilirsiniz. Kazadan sonra değer kaybı talebinizi içeren bir dilekçe yazdığınız kusurlu tarafın sigorta şirketinden aldığınız ret yanıtına göre Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak isterseniz dava açma hakkına da sahipsiniz.

Değer Kaybı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Değer Kaybı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bütün bu işlemleri Öndül Avukatlık Bürosu olarak sizin adınıza gerçekleştiriyor ve değer kaybınızı 15 gün içerisinde tahsil etmenizi sağlıyoruz. Dava açtıysanız, Asliye Hukuk ve Asliye Ticaret mahkemeleri bilirkişi atayıp değer kaybı hesaplama talebinde bulunabilir.

Araç Değer Kaybı Hesaplama 2019

Değer kaybı hesaplama nasıl yapılır? Değer kaybı hesaplamada önemli olan husus, kazada kusurunuzun olmaması ya da karşı tarafa göre daha az olmasıdır. Değer kaybı hesaplama işlemi buna göre yapılır. Yani kazada izin kusurunuz varsa bu da hesaplamada dikkate alınır. Bundan başka aracınızın daha önce kaza yapmamış, onarım ve tadilat işlemi geçirmemiş olması lazımdır. Bu da değer kaybı hesaplaması için önemli bir kriterdir.

Araç Değer Kaybı Hesaplama Tablosu

Araç değer kaybı hesaplamada aracın hasar geçmişinin dışında;

  • aracın üretim yılı (araç değer kaybı yaş sınırı değil 165.000 olarak KM sınırı bulunmaktadır),
  • aracın marka ve modeli,
  • aracın kilometresi,
  • hasarın niteliği,
  • aracın trafiğe çıkış tarihi ve
  • aracın pazar değeri
  • araç değer kaybı bilirkişi raporu

diğer parametreler arasındadır.

Değer Kaybı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Değer Kaybı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bütün bu değişkenler çerçevesinde aracınızın değer kaybını hesaplatıp kusurlu olan tarafın sigortasından ya talep dilekçesi yazmak suretiyle ya Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvurarak ya da Asliye Hukuk ve Asliye Ticaret mahkemelerine dava açarak talep edebilirsiniz.

Değer kaybı hesaplama xls

Şahsi başvurularda sigorta şirketlerinin çeşitli nedenler sunarak ödeme yapmayı reddetme oranı oldukça yüksektir. Öndül Avukatlık Bürosu olarak takip yetkimizi kullanarak süreci sonuna kadar izliyor, alabileceğiniz en yüksek değer kaybını tahsil edebilmeniz için gereklilikleri yerine getiriyoruz. “Araç değer kaybı alan var mı” diye daha fazla düşünmeden, detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak için bizi arayabilirsiniz.