Hasar Değer Kaybı

Aracınızın geçirdiği kaza sonrasında gerçekleşen bakım ve onarımların ardından kaybettiği değere hasar değer kaybı denir. Aracınızın 2. El piyasasındaki değeri kaza sonrasında tamir veya parça değişimi olması nedeniyle düşmektedir. Kazanın ardından aracınızın değer kaybını telafi edebilirsiniz, bunun için gözetilen bazı değer kaybı şartları vardır. Gerekli şartları karşılarsanız 15 gün içerisinde aracınızın değer kaybını tahsil edebilirsiniz.

Araç Değer Kaybı Talebi Şartları

Gerçekleşen bir kazanın ardından araç değer kaybı talebi şartları çerçevesinde yaptığınız başvurunun ardından kaybınızı tazmin edebilirsiniz. Hasar değer kaybı şartları aşağıdadır:

 • Kazayı iki araç yapmalıdır ve siz suçlu olan taraf olmamalısınız.
 • Kazadan hemen sonra kazanın oluş şeklini anlatan tutanak tutulmalıdır.
 • 2 yıllık zaman aşımı süresi kaçırılmamalıdır.
 • Aracınızın 125.000 km’yi geçmemesi lazımdır.
 • Aracınız 10 yaşını geçmemelidir.
 • Karşı tarafın trafik sigortası bulunmalıdır. Eğer karşı tarafın trafik sigortası yoksa şahıs araç değer kaybını bizzat öder.

Hasar Değer Kaybı Sorgulama

Aracınız bir kaza geçirdiyse ya da almak istediğiniz 2. El aracın kaza geçmişini öğrenmek istiyorsanız birtakım yolları kullanarak araç değer kaybı sorgulaması yapabilirsiniz. Kendi aracınızı e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Tramer sistemini kullanarak ya da Sigorta Bilgi Merkezi’nin sağladığı hizmetten yararlanarak kaza bilgilerine ulaşmanız mümkün. Sigorta Bilgi Merkezi’nin web sitesine girip 4 TL karşılığında kaza bilgilerini öğrenebilirsiniz. İkinci bir 4 TL karşılığında ise aracın hasar geçmişi, değişen parçaları, hasarı karşılayan şirketi, poliçe, tutanak, yaralanma ve ölüm detaylarını öğrenebilirsiniz.

Telefonunuzun kısa mesaj (SMS) kısmına sorgulama yapacağınız aracın şasi numarasını ya da plaka bilgilerini boşluk bırakmadan yazarak 5664’e mesaj yollayıp 2003’ten sonraki kaza bilgilerine 7 TL karşılığında ulaşmanız mümkün. Ayrıca aşağıdaki bilgileri de elde edebilirsiniz:

DETAY yazıp boşluk bırakarak aracın plakasını ya da şasi numarasını girip 5664’e yolladığınızda aracın marka, model, plaka değişimi, kayıtlı olduğu iller, araç türündeki değişimler, son sahibinde aracın kalma süresi, kasko bilgisi, trafiğe çıkış bilgisi gibi bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Hasar Değer Kaybı

Hasar Değer Kaybı

 • PARCA yazıp boşluk bırakarak aracın plakasını ya da şasi numarasını girip 5664’e yolladığınızda araçta değişen bir parça olup olmadığını öğrenebilirsiniz.
 • TUTANAK yazıp boşluk bırakarak aracın plakasını ya da şasi numarasını girip 5664’e yolladığınızda kaza tespit tutanağına ulaşabilirsiniz.
 • KASKO ya da TRAFİK yazıp boşluk bırakarak aracın plakasını ya da şasi numarasını girip 5664’e yolladığınızda poliçe bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Araç Değer Kaybı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aracınız bir kazaya karıştıysa değer kaybını karşılamak için araç değer kaybı başvurusu yapmalısınız. Bunun için aşağıdaki belgelerin dosyaya konması lazımdır:

 • Aracınızın değer kaybına uğradığını ortaya koyan ve her açıdan çekilmiş fotoğraflar en önemli kanıtlardan biridir.
 • Kazanın ardından tutulan kaza ve hasar tespit tutanağının dosyaya eklenmesi lazımdır.
 • Aracınızın tamir ve onarım masraflarını gösteren faturanın da dosyaya eklenmesi lazımdır. Bu, sizin ne kadarlık bir kayba uğradığınızı gösterir.
 • Hasar Değer Kaybı Araç Bilgileri
 • Ruhsat da dosyada bulunmalıdır.
 • Dosyaya konulacak tramer kaydı aracınızın uğradığı hasarın ve sizin maddi kaybınızın tescillenmesi anlamına gelmektedir. Ancak kazada hasar gören parça daha önce bir tamirat geçirdiyse bu parça için araç değer kaybı başvurusunda bulunamazsınız.
 • Araç değer kaybı başvurusu yapılmadan önce sigorta ekspertiz ruhsatı olan bir şirketten ekspertiz raporu alınmalıdır. Bu noktada akla “Araç Değer Kaybı Ekspertiz Raporu Nasıl Alınır?” sorusu gelmektedir. araç değer kaybı için ekspertiz raporu Hazine Müsteşarlığı tarafından ruhsat verilen Bağımsız Sigorta Eksperleri tarafından verilmektedir. Kara araçları alanında sigorta eksperliği yapan bir şirkete başvurmanız durumunda ekspertiz raporu alabilmeniz mümkündür.

Araç Değer Kaybı Başvuru Dilekçesi Örneği

Araç değer kaybını telafi etmek için hazırladığınız dosyayı usulüne uygun olarak yazılmış bir dilekçe ile karşı tarafın sigorta şirketine sunmalısınız. Bu dilekçede kazanın oluş şekli, plaka bilgisi, poliçe numarası, tarih ve adresin bulunması lazımdır. Sigorta şirketi kanunen 15 gün içerisinde dilekçenize yanıt vermek durumundadır.